Qoraqalpog‘iston va xorazmlik matbuot kotiblari uchun malaka oshirish treninglari o‘tkazildi
Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi  doirasida BMT TD tashabbusi bilan loyihada ishtirok etuvchi tumanlar axborot xizmatlari rahbarlari uchun treninglar tashkil etilgani haqida xabar bergandik. Ana shunday seminarlar Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyati tuman matbuot kotiblari ishtirokida ham bo‘lib o‘tdi.
Xorazm viloyati, Gurlan, Bog‘ot, Urganch, Hazorasp, Hazorasp, Xonqa, Yangibozor, Nukus, Taxiatosh, Beruniy, Ellikqal’a, Amudaryo va To‘rtko‘l tumanlaridan taklif etilgan mutaxassislar axborot janrlari va ijtimoiy tarmoqlar uchun fotosuratga olish, ularni tanlash, fotosuratlarni tahrirlash va turli dasturlardan foydalanish bo‘yicha bilimlarini oshirishdi. Treninglarning dastlabki kuni nazariy mashg‘ulotlar bilan o‘tgan bo‘lsa, ikkinchi kunda ishtirokchilar bevosita olgan bilimlarini amaliyotda qo‘llashdi.
Seminarlar orqali yig‘ilganlar jamoatchilik bilan aloqalar, “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi doirasida qo‘shimcha ma’lumotlar olishlari bilan birga netvorking, ekologik muammolarga jurnalistikaning ta’siri kabi yo‘nalishlarda ham mulohazalar olib borishdi.

Training for spokespersons of Karakalpakstan and Khorezm region conducted
Within the framework of the Sustainable Rural Development project on the initiative of UNDP, training was organized for heads of information services of the districts participating in the project. Such seminars were also held with the participation of district press secretaries of the Republic of Karakalpakstan and Khorezm Province.
Specialists invited from Khorezm region, Gurlan, Bagat, Urgench, Khazarasp, Khanka, Yangibazar, Nukus, Takhiatash, Beruni, Ellikkala, Amudarya and Turkul districts improved their knowledge in photography, selection, photo editing and use of various programs for information genres and social networks. While the first training day was devoted to theoretical preparation, the participants directly applied the acquired knowledge in practice on the second day.
Those gathered at the seminars received additional information in the field of public relations, the Sustainable Rural Development project, and networking, and also expressed their thoughts in areas such as the impact of journalism on environmental issues.