Qoraqalpog‘iston va xorazmlik matbuot kotiblari uchun malaka oshirish treninglari o‘tkazildi
Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi  doirasida BMT TD tashabbusi bilan loyihada ishtirok etuvchi tumanlar axborot xizmatlari rahbarlari uchun treninglar tashkil etilgani haqida xabar bergandik. Ana shunday seminarlar Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyati tuman matbuot kotiblari ishtirokida ham bo‘lib o‘tdi.
Xorazm viloyati, Gurlan, Bog‘ot, Urganch, Hazorasp, Hazorasp, Xonqa, Yangibozor, Nukus, Taxiatosh, Beruniy, Ellikqal’a, Amudaryo va To‘rtko‘l tumanlaridan taklif etilgan mutaxassislar axborot janrlari va ijtimoiy tarmoqlar uchun fotosuratga olish, ularni tanlash, fotosuratlarni tahrirlash va turli dasturlardan foydalanish bo‘yicha bilimlarini oshirishdi. Treninglarning dastlabki kuni nazariy mashg‘ulotlar bilan o‘tgan bo‘lsa, ikkinchi kunda ishtirokchilar bevosita olgan bilimlarini amaliyotda qo‘llashdi.
Seminarlar orqali yig‘ilganlar jamoatchilik bilan aloqalar, “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi doirasida qo‘shimcha ma’lumotlar olishlari bilan birga netvorking, ekologik muammolarga jurnalistikaning ta’siri kabi yo‘nalishlarda ham mulohazalar olib borishdi.

Проведен тренинг для пресс-секретарей Каракалпакстана и Хорезмской области
В рамках проекта «Устойчивое развитие сельской местности» по инициативе ПРООН были организованы тренинги для руководителей информационных служб районов, участвующих в проекте. Подобные семинары проводились также с участием районных пресс-секретарей Республики Каракалпакстан и Хорезмской области.
Специалисты, приглашенные из Хорезмской области, Гурланского, Багатского, Ургенчского, Хазараспского, Ханкайского, Янгибазарского, Нукусского, Тахиаташского, Берунинского, Элликкалинского, Амударьинского и Туркульского районов, совершенствовали свои знания в области фотографии, отбора, редактирования фотографий и использования различных программ для информационных жанров и социальных сетей. Если первый день обучения был посвящен теоретической подготовке, то во второй день участники непосредственно применяли полученные знания на практике.
Собравшиеся на семинарах получили дополнительную информацию в области связей с общественностью, проекта «Устойчивое развитие сельской местности», нетворкинга, а также высказали свои мысли по таким вопросам, как влияние журналистики на экологические проблемы.