“Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” (2-bosqich) loyihasining ishga tushirilishi bo’lib o’tdi
Bugun Toshkent shahrida O’zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligining Islom taraqqiyot banki (ITB) moliyaviy ko‘magida amalga oshirilayotgan “Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” (2-bosqich) loyihasining ishga tushirilishiga bag’ishlangan tadbir bo’lib o‘tdi.
Unda Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Samandar Sadullayev, Islom taraqqiyot bankining Olma-otadagi mintaqaviy ofisida mamlakat amaliyotlari bo‘yicha menejer Ali Xan va bankning boshqa mutaxassislari, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi doimiy vakili Akiko Fuji, vazirlik va idoralardan hamda mahalliy hokimliklardan vakillar, loyihani amalga oshirishga mas’ul xodimlar qatnashishdi.
“Oʻzbekiston Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Islom taraqqiyot bankiga Oʻzbekistonda qishloq hududlarini kompleks rivojlantirish yoʻlida koʻrsatayotgan kuchli qoʻllab-quvvatlashlari uchun chuqur minnatdorchiligimni bildiraman. Birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz orqali biz qishloq jamoalarining imkoniyatlarini kengaytirish, infratuzilmani yaxshilash hamda qishloq aholisining ta’lim va sog’liqni saqlash kabi muhim ehtiyojlarini qondirishda katta yutuqlarga erishdik. Bizning asosiy maqsadimiz qishloq aholisining hayot sifatini yaxshilashdir”, - dedi BMT TD O’zbekistondagi Doimiy Vakilasi Akiko Fujii.
Joriy yilning 28-mart kuni mamlakatimizning chekka hududlarida yashovchi aholining ijtimoiy-iqtisodiy turmush tarzini yaxshilashga qaratilgan “Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” (2-bosqich) loyihasini amalga oshirish toʻgʻrisida Prezident qarori imzolandi.
“Islom taraqqiyot bankiga Oʻzbekiston hukumati tomonidan “Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” loyihasini amalga oshirishda strategik hamkor boʻlish ishonib topshirilganini yuksak qadrlaymiz va Oʻzbekiston hukumati, ITB va BMTTD oʻrtasidagi ushbu hamkorlikni muvaffaqiyatli davom ettirishga umid qilamiz. Bugungi kunda loyihani amalga oshirish borasidagi yutuqlar quvonarli. Biz mahallani rivojlantirish rejalarini ishlab chiqishni yakunladik, endi esa qishloq infratuzilmasi bo’yicha qurilishlarni boshlashga o’tamiz”, - deydi Qozog’istonning Olmaota shahridagi Islom taraqqiyot banki mintaqaviy vakolatxonasi amaliyotlar guruhi rahbari Vahyu Vijayanto.
Belgilangan vazifalarni bajarish maqsadida Iqtisodiyot va moliya vazirligi ITB ishtirokida 2024-2028-yillarda Samarqand, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarining 21 tumanidagi 157  ta mahallani qamrab oladigan “Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” loyihasining ikkinchi bosqichini ishga tushirmoqda. Loyihaning umumiy qiymati 293,5 million dollarni tashkil etadi.
Yangi loyiha yo’l-transport infratuzilmasi, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari, elektr ta’minoti tizimlarini takomillashtirish, bolalar bog’chalari, maktablar va qishloq poliklinikalari kabi ijtimoiy soha obyektlarini qurish va rekonstruksiya qilishda resurs tejamkor va ekologik toza texnologiyalarni qollash orqali qishloq aholisining turmush darajasini oshirishga qaratilgan.
Shuningdek, yashil va energiya tejamkor hamda raqamli yechimlardan foydalangan holda qishloqlarni rivojlantirish rejalarini ishlab chiqish va amalga oshirishda arxitektorlar, muhandislar jamoalari, mahalliy hokimiyat organlari va boshqa manfaatdor tomonlarning imkoniyatlarini kengaytirish va salohiyatini mustahkamlash rejalashtirilgan.
Mazkur loyiha qurilish va sarmoyaviy loyihalarni amalga oshirish uchun asos bo’ladigan mahallalarni rivojlantirish rejalarini ishlab chiqish orqali jamoalarga o’z rivojlanish ustuvorliklari va ehtiyojlarini aniqlash imkonini berishi kutilmoqda.

The launch of the Integrated Rural Development Project (Phase 2) took place
Today in Tashkent, an event was held dedicated to the launch of the Integrated Rural Development Project (Phase 2) of the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan which is carried out with the financial support of the Islamic Development Bank (IsDB).
The event was attended by Samandar Sadullayev, Deputy Minister of Economy and Finance, Ali Khan, Country Operations Manager, IsDB Regional Hub Almaty, along with other specialists from the bank, Akiko Fuji, Resident Representative of the United Nations Development Program Office in Uzbekistan, as well as representatives from various ministries, organizations, and local khokimiyats, and employees responsible for the project’s implementation.
“Through our joint effort in advancing sustainable rural development in Uzbekistan, we have made remarkable progress in empowering rural communities, enhancing infrastructure, and addressing critical needs in areas such as education, healthcare, and basic services. Our main aim is to improve the life quality of rural people”, - Akiko Fujii, UNDP Resident Representative in Uzbekistan stressed in her welcoming remarks.
On March 28, 2024, a Presidential Decree was adopted to launch the second phase of the Integrated Rural Development Project aimed at socio-economic improvement of life in remote areas of Uzbekistan. To accomplish the set tasks the Ministry of Economy and Finance with the participation of the IsDB is launching the Integrated Rural Development Project Phase II, which would cover 157 mahallas in 21 districts of Samarkand, Kashkadarya and Surkhandarya regions in 2024-2028. The project is worth $293.5 million.
“The Islamic Development Bank is glad to be entrusted by the Government of Uzbekistan to be a strategic partner in implementing the Sustainable Rural Development project, and we hope to successfully continue this partnership with the Government of Uzbekistan and UNDP. In the project's first phase, we have completed the community development plan in the Aral Sea region, and now we are moving on to the construction of the rural infrastructure. It is gratifying that we are launching the second phase of the project with such results”, - said Wahyu Wijayanto, Operations Team Leader of the Islamic Development Bank Regional Hub in Almaty, Kazakstan.
The new project is aimed at improving the living standards of rural residents by improving road and transport infrastructure, engineering and communication networks, power supply systems, and application of resource-saving and environmentally friendly technologies in the construction and renovation of social facilities such as kindergartens, secondary schools, and rural clinics.
It is also planned to empower and strengthen the capacity of the local community of architects, engineers, local authorities, and other stakeholders in designing and implementing community development plans using suitable green and energy-efficient as well as digital solutions.
The project is expected to empower communities to identify their development priorities, and needs, through community development planning which will serve as the basis for the implementation of construction and investment projects.
As noted during the opening event, the project will contribute to reducing rural poverty through inclusive and sustainable growth. As a result of the project, it is planned to improve the living conditions of more than 622 thousand people from rural areas.