Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi doirasida ko‘makchi hamkor BMT Taraqqiyot dasturi tomonidan mahallalar faoliyati tahliliga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi.
Unda Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi mutaxassislari, loyiha tarkibiga kiruvchi hududlar – Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm, Buxoro va Navoiy viloyatlari hokimliklaridan vakillar, O‘zbekiston mahallalari uyushmasi xodimlari, Islom taraqqiyot bankidan vakil va xalqaro ekspertlar ishtirok etishdi.
Xalqaro ekspert tomonidan tahlil qilish hamda mavjud muammolarni yechish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqish uchun hududlardagi 4 ta mahalla tanlangan:
• Talaliyon (Buxoro)
• Samanboy (Qoraqalpogʻiston Respublikasi)
• Hidoyat (Xorazm)
• Zarmetan (Navoiy)
Yig‘ilish ushbu tahlil natijalari doirasida tajriba va fikrlar almashish, shuningdek, kelajakdagi strategiyalarni birgalikda aniqlab olish maqsadida tashkil etildi.
Davra suhbatida ishtirokchilar mahallalardagi aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamini qo‘llab-quvvatlash, yoshlar va tadbirkorlar uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratish, atrof-muhit va infratuzilmaga oid masalalarni yechish shuningdek, mahalliy hokimliklar bilan hamkorlikni kuchaytirish kabi yo‘nalishlarda o‘z taklif va tajribalari bilan bo‘lishishdi.

As part of the Sustainable Rural Development Project, a round table discussion was organized by the auxiliary partner UNDP to analyze the activities of mahallas.
The event brought together specialists from the Joint Projects Implementation Unit under the Ministry of Economy and Finance, representatives from regional khokimiyats involved in the project – including the Republic of Karakalpakstan, Khorezm, Bukhara, and Navoi regions – employees of the Uzbekistan Mahallas Association, representatives of the Islamic Development Bank, and international experts.
For the analysis and development of recommendations to address existing challenges, four mahallas were selected by an international expert:
The round table served as a platform for sharing experiences and insights, as well as collaboratively shaping future strategies for mahalla development.
During the roundtable, participants shared their proposals and experiences in such areas as supporting socially vulnerable populations in mahallas, providing additional opportunities for youth and entrepreneurs, addressing environmental and infrastructure issues, and strengthening cooperation with local khokimiyats.