Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi doirasida ko‘makchi hamkor BMT Taraqqiyot dasturi tomonidan mahallalar faoliyati tahliliga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi.
Unda Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi mutaxassislari, loyiha tarkibiga kiruvchi hududlar – Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm, Buxoro va Navoiy viloyatlari hokimliklaridan vakillar, O‘zbekiston mahallalari uyushmasi xodimlari, Islom taraqqiyot bankidan vakil va xalqaro ekspertlar ishtirok etishdi.
Xalqaro ekspert tomonidan tahlil qilish hamda mavjud muammolarni yechish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqish uchun hududlardagi 4 ta mahalla tanlangan:
• Talaliyon (Buxoro)
• Samanboy (Qoraqalpogʻiston Respublikasi)
• Hidoyat (Xorazm)
• Zarmetan (Navoiy)
Yig‘ilish ushbu tahlil natijalari doirasida tajriba va fikrlar almashish, shuningdek, kelajakdagi strategiyalarni birgalikda aniqlab olish maqsadida tashkil etildi.
Davra suhbatida ishtirokchilar mahallalardagi aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamini qo‘llab-quvvatlash, yoshlar va tadbirkorlar uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratish, atrof-muhit va infratuzilmaga oid masalalarni yechish shuningdek, mahalliy hokimliklar bilan hamkorlikni kuchaytirish kabi yo‘nalishlarda o‘z taklif va tajribalari bilan bo‘lishishdi.

Анализ деятельности махаллей в рамках проекта «Устойчивое развитие сельской местности»
В рамках проекта «Устойчивое развитие сельской местности» проектным партнером ПРООН был организован круглый стол, посвященный анализу деятельности махаллей.
В мероприятии приняли участие специалисты Объединенной Группы реализации проектов при Министерстве экономики и финансов, представители региональных хокимиятов, участвующих в проекте (Республика Каракалпакстан, Хорезмская, Бухарская и Навоийская области), сотрудники Ассоциации махаллей Узбекистана, представители Исламского банка развития и международные эксперты.
Для анализа и разработки рекомендаций по решению существующих проблем международным экспертом были выбраны четыре махалли:
• Талалиён (Бухара)
• Саманбой (Республика Каракалпакстан)
• Хидоят (Хорезм)
• Зарметан (Навои)
Круглый стол стал платформой для обмена опытом и мнениями, а также совместного определения будущих стратегий развития махаллей.
В ходе обсуждения участники поделились своими предложениями и опытом в таких направлениях, как поддержка социально уязвимых слоев населения, создание дополнительных возможностей для молодежи и предпринимателей, решение экологических и инфраструктурных проблем, а также укрепление сотрудничества с местными хокимиятами.