Ellikqal’ada yangi bolalar bog‘chalari ochilishi bo‘lib o‘tdi
Iqtisodiyot va moliya vazirligining “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ellikqal’a tumanida qurilishi yakunlangan maktabgacha ta’lim tashkilotlarining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tumandagi “Cho‘pon” va “Paxtachi” MFYda 90 o‘rinli bolalar bog‘chalari qurilishi tugallanib, aholi uchun foydalanishga topshirildi. Pudratchi tashkilot “Tuproqqal’a maxsus qurilish” MChJ tomonidan barpo etilgan obyektlar benefitsiarlari soni 500 nafardan ortiqni tashkil etadi.
Islom taraqqiyot banki kredit mablag‘lari hisobiga qurilish ishlari amalga oshirilgan obyektlar tanlab olinishida mahalliy aholi ishtirok etgan. Yangi bolalar bog‘chalari mahallaning kichik yoshdagi bolalari maktabgacha bo‘lgan davrda samarali vaqt o‘tkazishlari, maktab dasturiga yetarlicha tayyorlanishlari hamda maroqli vaqt o‘tkazishlari uchun zaruriy sharoitlarga ega.
Ochilish marosimlarida Ellikqal’a tumani hokimi Valijan Niyazimbetov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining ijtimoiy rivojlantirish yoshlar siyosati va jamoat birlashmalari masalalari,  qo‘mitasi raisi Murat Atamuratov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisining Yoshlar siyosati, ijtimoiy rivojlantirish va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo’yicha o’rinbosari Bayrambay Otemuratov, Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi, BMTTD vakillari, mahalliy aholi ishtirok etishdi.

В рамках проекта Министерства экономики и финансов «Устойчивое развитие сельской местности» в Элликкалинском районе Республики Каракалпакстан состоялась церемония открытия новых дошкольных образовательных учреждений.
Строительство двух детских садов на 90 мест в махаллях «Чупон» и «Пахтачи» успешно завершено, и теперь они доступны для местных жителей. Эти объекты, возведенные подрядной организацией ООО «Тупроккала махсус курилиш», будут обслуживать более 500 человек.
Местные жители активно участвовали в выборе площадок для строительства, которое было профинансировано за счет кредитных средств Исламского банка развития. В новых детских садах созданы комфортные условия, способствующие всестороннему развитию детей, подготовке к школе и увлекательному обучению.
На церемонии открытия присутствовали хоким Элликкалинского района Валижан Ниязимбетов, Председатель комитета по вопросам социально-культурного развития, молодёжной политики и общественных объединений Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Мурат Атамуратов, заместитель председателя Совета министров Республики Каракалпакстан по молодежной политике, социальному развитию и духовно-просветительской работе Байрамбай Отемуратов, а также представители ОГРП, ПРООН и местные жители.