Ellikqal’ada yangi bolalar bog‘chalari ochilishi bo‘lib o‘tdi
Iqtisodiyot va moliya vazirligining “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ellikqal’a tumanida qurilishi yakunlangan maktabgacha ta’lim tashkilotlarining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tumandagi “Cho‘pon” va “Paxtachi” MFYda 90 o‘rinli bolalar bog‘chalari qurilishi tugallanib, aholi uchun foydalanishga topshirildi. Pudratchi tashkilot “Tuproqqal’a maxsus qurilish” MChJ tomonidan barpo etilgan obyektlar benefitsiarlari soni 500 nafardan ortiqni tashkil etadi.
Islom taraqqiyot banki kredit mablag‘lari hisobiga qurilish ishlari amalga oshirilgan obyektlar tanlab olinishida mahalliy aholi ishtirok etgan. Yangi bolalar bog‘chalari mahallaning kichik yoshdagi bolalari maktabgacha bo‘lgan davrda samarali vaqt o‘tkazishlari, maktab dasturiga yetarlicha tayyorlanishlari hamda maroqli vaqt o‘tkazishlari uchun zaruriy sharoitlarga ega.
Ochilish marosimlarida Ellikqal’a tumani hokimi Valijan Niyazimbetov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining ijtimoiy rivojlantirish yoshlar siyosati va jamoat birlashmalari masalalari,  qo‘mitasi raisi Murat Atamuratov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisining Yoshlar siyosati, ijtimoiy rivojlantirish va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo’yicha o’rinbosari Bayrambay Otemuratov, Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi, BMTTD vakillari, mahalliy aholi ishtirok etishdi.

Opening of new kindergartens in Ellikqala District
As part of the Sustainable Rural Development Project of the Ministry of Economy and Finance, an opening ceremony was held for newly constructed preschool educational institutions in Ellikqala District of the Republic of Karakalpakstan.
The construction of two 90-seat kindergartens in the “Chupon” and “Pakhtachi” mahallas has been completed and made available to the local community. These facilities, built by the contractor organization “Tuproqqala maxsus qurilish” LLC, will benefit more than 500 residents.
Residents were actively involved in selecting the locations for these facilities, which were built using credit funds from the Islamic Development Bank. The newly opened kindergartens provide young children a comfortable and engaging environment, helping them spend their preschool years productively, prepare for school, and enjoy meaningful activities.
The opening ceremonies were attended by Valijan Niyazimbetov, Khokim of Ellikqala District; Murat Atamuratov, representative for Youth Policy and Public Associations in the Joqorgi Kenges of the Republic of Karakalpakstan; Bayrambay Otemuratov, Deputy Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan for Youth Policy, Social Development, and Spiritual and Educational Affairs; as well as representatives from JPIU, UNDP, and local residents.