“Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” (2-bosqich) loyihasi muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Samandar Sadullaev ishtirokida “Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” (2-bosqich) loyihasi doirasida aloqador tashkilotlar ishtirokida "ZOOM" ilovasi orqali yig‘ilish o‘tkazildi.
Unda Qashqadaryo, Samarqand va Surxondaryo viloyati hokimlarining o'rinbosarlari, hududlardagi “Yagona buyurtmachi xizmati” IK DUK, “Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi”, “Hududiy elektr tarmoqlari”, “Oʻzsuvta’minot” AJ, “Qishloqqurilishloyiha” davlat muassasasi instituti rahbariyati va Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi xodimlari ishtirok etishdi.
Loyiha doirasida ko‘makchi hamkor BMT Taraqqiyot Dasturi tomonidan mahallalarda jamoa safarbarlik ishlari yakunlanib, 684 ta birlamchi dolzarb subloyihalar aniqlangan bo‘lib, ularni tegishli vazirlik va idoralar bilan kelishish hamda tasdiqlash jarayoni muhokama qilindi.
Shuningdek, loyihani jadallashtirish borasida hukumat tomonidan qabul qilingan Farmoyishlarda ko‘rsatilgan vazifalar soha va tarmoq korxona hamda manfaatdor hokimliklar bilan bajariladigan ishlar hajmi belgilab olindi.
Yig‘ilish davomida obyektlarning bir bosqichli loyiha hujjatlarini ishlab chiqish va mualliflik nazoratini amalga oshirish, loyiha tashkilotlari tomonidan obyektlarning loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqib, ekspertiza xulosalari olinishini jadallashtirish kabi masalalarga ham to‘xtalib o‘tildi.

A Meeting Was Held to Discuss the Integrated Rural Development Project (Phase 2)
A meeting was conducted via the Zoom application with the participation of Deputy Minister of Economy and Finance Samandar Sadullaev as part of the Integrated Rural Development Project (Phase 2), involving representatives of relevant organizations. Participants included Deputy Khokims of Kashkadarya, Samarkand, and Surkhandarya regions, representatives of regional state unitary enterprises “Single Customer Service,” the Automobile Roads Committee, JSC “Regional Electric Networks,” JSC “Uzsuvtaminot,” the leadership of the state institution “Qishloqqurilishloyiha Institute,” and staff from the Joint Projects Implementation Unit.
Within the project’s framework, with support from the partner – the United Nations Development Programme – community mobilization efforts were completed, identifying 684 priority subprojects. The meeting addressed the processes of coordinating and approving these subprojects with relevant ministries and agencies.
Additionally, to accelerate the project’s implementation, the scope of work to be carried out by sectoral and network enterprises, as well as interested khokimiyats, was defined in accordance with the tasks outlined in government decrees.
During the meeting, discussions also covered the development of project documentation for facilities in a single phase, the implementation of authorial supervision, and the acceleration of preparing project-estimate documentation by project organizations and obtaining expert conclusions.