“Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” (2-bosqich) loyihasi muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Samandar Sadullaev ishtirokida “Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” (2-bosqich) loyihasi doirasida aloqador tashkilotlar ishtirokida "ZOOM" ilovasi orqali yig‘ilish o‘tkazildi.
Unda Qashqadaryo, Samarqand va Surxondaryo viloyati hokimlarining o'rinbosarlari, hududlardagi “Yagona buyurtmachi xizmati” IK DUK, “Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi”, “Hududiy elektr tarmoqlari”, “Oʻzsuvta’minot” AJ, “Qishloqqurilishloyiha” davlat muassasasi instituti rahbariyati va Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi xodimlari ishtirok etishdi.
Loyiha doirasida ko‘makchi hamkor BMT Taraqqiyot Dasturi tomonidan mahallalarda jamoa safarbarlik ishlari yakunlanib, 684 ta birlamchi dolzarb subloyihalar aniqlangan bo‘lib, ularni tegishli vazirlik va idoralar bilan kelishish hamda tasdiqlash jarayoni muhokama qilindi.
Shuningdek, loyihani jadallashtirish borasida hukumat tomonidan qabul qilingan Farmoyishlarda ko‘rsatilgan vazifalar soha va tarmoq korxona hamda manfaatdor hokimliklar bilan bajariladigan ishlar hajmi belgilab olindi.
Yig‘ilish davomida obyektlarning bir bosqichli loyiha hujjatlarini ishlab chiqish va mualliflik nazoratini amalga oshirish, loyiha tashkilotlari tomonidan obyektlarning loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqib, ekspertiza xulosalari olinishini jadallashtirish kabi masalalarga ham to‘xtalib o‘tildi.

Встреча с участием заместителя министра экономики и финансов Самандара Садуллаева была проведена через приложение «ZOOM» в рамках проекта «Комплексное развитие сельской местности» (2-й этап) с участием представителей соответствующих организаций.
В ней приняли участие заместители хокимов Кашкадарьинской, Самаркандской и Сурхандарьинской областей, представители региональных государственных унитарных предприятий «Служба единого заказчика», Комитета автомобильных дорог, АО «Региональные электрические сети», АО «Узсувтаъминот», руководства государственного учреждения «Институт Кишлоккурилишлойиха», а также сотрудники Объединённой группы реализации проектов.
В рамках проекта при поддержке партнёра – Программы развития ООН – были завершены работы по мобилизации местных сообществ, в результате чего определены 684 первоочередных актуальных субпроекта. На встрече обсуждались процессы согласования и утверждения этих подпроектов с соответствующими министерствами и ведомствами.
Кроме того, в целях ускорения реализации проекта были определены объёмы работ, которые должны быть выполнены отраслевыми и сетевыми предприятиями, а также заинтересованными хокимиятами в соответствии с задачами, указанными в принятых правительством указах.
В ходе встречи также были рассмотрены вопросы разработки проектной документации объектов в одном этапе и осуществления авторского надзора, а также ускорения подготовки проектно-сметной документации проектными организациями и получения заключений экспертизы.