Navoiy viloyatida loyihalarni jadallashtirish yuzasidan uchrashuv o‘tkazildi
Iqtisodiyot va moliya vazirligining Islom taraqqiyoti banki kredit mablag‘lari hisobidan amalga oshirayotgan “Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” (2-bosqich) loyihasi doirasida Navoiy shahrida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Unda loyiha qamrab oluvchi 3 ta viloyat – Qashqadaryo, Samarqand va  Surxondaryo viloyatlari hokimliklarining qurilish, kommunikatsiyalar, kommunal xo‘jalik, ekologiya va ko‘kalamzorlashtirish masalalari bo‘yicha kotibiyati mudirlari, hokimliklar huzuridagi “Yagona buyurtmachi xizmati” IK DUK sohaga doir mas’ul o‘rinbosarlari, “Qishloqqurilishloyiha” davlat muassasasining Qashqadaryo, Samarqand va  Surxondaryo viloyati bo‘yicha filiali mas’ul xodimlari, hududlardagi Avtomobil yo‘llari, “O‘zsuvta’minot” hududiy boshqarmasi va Hududiy elektr tarmoq korxonalari soha bo‘yicha mas’ul o‘rinbosarlari, iqtisodiyot va moliya boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosarlari hamda Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhining hududiy xodimlari qatnashishdi.
Loyiha doirasida Qashqadaryo, Samarqand va Surxondaryo viloyatlarida 21 ta tumanlaridagi 157 ta mahallalarda 684 ta ijtimoiy soha va muhandislik-infratuzilma obyektlarini qurish, rekonstruksiya qilish va mukammal ta’mirlash belgilangan.
Yig‘ilishda shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm hamda Buxoro va Navoiy viloyatlarida amalga oshirilayotgan “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi davomida bajarilayotgan ishlar, undagi tajribalar haqida ham ma’lumot berib o‘tildi.

В Навои состоялось совещание в рамках второго этапа проекта «Комплексное развитие сельской местности», реализуемого Министерством экономики и финансов за счёт кредитных средств Исламского банка развития.
Во встрече приняли участие руководители секретариатов по вопросам строительства, коммуникаций, коммунального хозяйства, экологии и озеленения хокимиятов трёх охваченных проектом регионов — Кашкадарьинской, Самаркандской и Сурхандарьинской областей. Также присутствовали заместители ответственных по отраслевым вопросам Инженерной компании «Единая служба заказчика» при хокимиятe, представители филиалов Государственного учреждения «Кишлоккурилишлойиха» по Кашкадарьинской, Самаркандской и Сурхандарьинской областям, заместители региональных руководителей управления автодорог, территориальных управлений «Узсувтаъминот» и региональных электросетевых компаний, заместители начальников управлений экономики и финансов, а также сотрудники Объединённой группы реализации проектов, работающие в регионах.
В рамках проекта запланировано строительство, реконструкция и капитальный ремонт 684 объектов социальной сферы и инженерной инфраструктуры в 157 махаллях 21 района Кашкадарьинской, Самаркандской и Сурхандарьинской областей.
Также на встрече была представлена информация о ходе реализации проекта «Устойчивое развитие сельской местности», осуществляемого в Республике Каракалпакстан, а также в Хорезмской, Бухарской и Навоийской областях, и об опыте, накопленном в процессе его реализации.