Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan Islom taraqqiyot banki va OPEK xalqaro taraqqiyot jamgʻarmasi ishtirokida amalga oshirilayotgan “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi doirasida ayni kunlarda Buxoro viloyati Shofirkon tumanidagi bir qator mahallalarda qurilish, taʼmirlash, obodonlashtirish ishlari davom etmoqda.
Mazkur qaror doirasida hududda taʼlim, sogʻliqni saqlash, ichimlik suvi, yoʻl va boshqa infratuzilma yoʻnalishlarida qator loyihalar amalga oshirilmoqda. Xususan, “Mirzoqul”, “Xorkash”, “Tezguzar”, “Doʻrmon” hamda boshqa mahallalarda taʼlim muassasalari yangilanmoqda. Bunda asosiy eʼtibor taʼlim sohasini rivojlantirish, maktabgacha va umumtaʼlim muassasalarini modernizatsiya qilishga qaratilgan.
Davlatimiz rahbarining 2021-yil 18-sentabrdagi PQ-5246-son qaroriga muvofiq, nafaqat mavjud bino-inshootlarni rekonstruksiya qilish, balki qoʻshimcha oʻquv binolari va sport inshootlarini barpo etish orqali oʻquvchilar uchun zamonaviy va qulay sharoitlar yaratish koʻzda tutilgan.
Aholi soni ortib borayotgan Shofirkon tumanining “Tezguzar” mahalla fuqarolar yigʻinida ham maktabgacha taʼlim muassasasiga ehtiyoj ortgan. Hudud faollari va ota-onalar murojaatlari asosida oʻtgan yili mahallada 90 oʻrinli yangi maktabgacha taʼlim tashkilotini qurish loyihasi ishlab chiqildi.
Bugungi kunda “Tezguzar” mahallasida 1030 ta xonadon mavjud boʻlib, ularda 5 mingdan ortiq aholi istiqomat qilmoqda. Hududda maktabgacha taʼlim bilan qamrab olinmagan qariyb 185 nafar bola roʻyxatga olingan. Yangi muassasa qurilishi ushbu muammoni bartaraf etish, bolalar qamrovini oshirish hamda ota-onalar uchun qulaylik yaratishga xizmat qiladi.
Mazkur loyiha 20-sonli davlat maktabgacha taʼlim tashkilotiga qoʻshimcha bino sifatida barpo etilmoqda. Loyiha qiymati 3 milliard 400 million soʻmni tashkil etadi. Ayni paytda pudratchi tashkilot tomonidan qurilish ishlari olib borilmoqda. Tuman hokimligi masʼullari esa qurilish sifati va loyihaning belgilangan muddatda, talab darajasida amalga oshirilishi ustidan doimiy nazorat olib bormoqda.

В рамках проекта «Устойчивое развитие сельской местности», реализуемого Министерством экономики и финансов Республики Узбекистан при участии Исламского банка развития и Фонда международного развития ОПЕК, в настоящее время в ряде махаллей Шафирканского района Бухарской области последовательно ведутся строительные, ремонтные и благоустроительные работы.
В соответствии с данным решением в регионе реализуются проекты в сферах образования, здравоохранения, питьевого водоснабжения, дорожной и иной инфраструктуры. В частности, обновляются образовательные учреждения в махаллях «Мирзокул», «Хоркаш», «Тезгузар», «Дурмон» и других. Особое внимание уделяется развитию системы образования, модернизации дошкольных и общеобразовательных учреждений.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 18 сентября 2021 года № ПП-5246 предусмотрено не только реконструкция существующих зданий, но и строительство дополнительных учебных корпусов и спортивных объектов для создания современных и комфортных условий для учащихся.
В связи с ростом численности населения в махалле «Тезгузар» Шафирканского района возросла потребность в дошкольном учреждении. По обращениям жителей и родителей в прошлом году был разработан проект строительства нового детского сада на 90 мест.
На сегодняшний день в махалле «Тезгузар» насчитывается 1030 домохозяйств с общей численностью населения более 5 тысяч человек. Около 185 детей не охвачены дошкольным образованием. Строительство нового учреждения позволит решить данную проблему, повысить охват детей и создать удобства для родителей.
Проект предусматривает строительство дополнительного здания к государственному дошкольному образовательному учреждению №20. Стоимость проекта составляет 3 млрд 400 млн сумов. В настоящее время подрядная организация ведёт строительные работы, а представители хокимията района осуществляют контроль за качеством и своевременной реализацией проекта.